Špania Dolina.

Autor: Milan Removčík | 3.5.2014 o 14:15 | (upravené 3.5.2014 o 16:43) Karma článku: 11,58 | Prečítané:  1123x

Druhý májový deň sme mali cestu do Španej doliny a tak sme využili príležitosť trochu sa tam poobzerať. Išli sme autom z Uľanky (miestnej časti Banskej Bystrice). Cesta bola síce asfaltová ale diery v nej pripomínali slávne časy z obdobia SNP. Našťastie sa vinula krásnym bukovým lesom asi 4 km. Zrazu sme sa ocitli na peknom námestíčku lemovanom starými domami nemeckého stredovekého štýlu. Nečudo, veď je to stará banícka obec, že vraj kedysi väčšia ako samotná Bystrica .

Miesta na parkovanie bolo habadej ale plateného. Chceli od nás hodiť 1€ do plechového automatu. Aj som  rozmýšľal, že nedám, policajtov tu široko-ďaleko nebolo ale potom si hovorím, že aspoň prispejem na rozvoj obce. Na vytlačenom lístku som sa však dočítal, že prevádzkovateľom je nejaká bratislavská firma, takže ktovie kde peniaze poputujú.

01.jpg

 

V historickej budove sídli penzión Klopačka. 600 ročný objekt pôvodne slúžil ako sídlo banskej správy. V jeho drevenej veži bolo umiestnené zvukové signalizačné zariadenie "klopadlo". Slúžilo na zvolávanie baníkov do práce - odťiaľ názov "Klopačka". Oproti sa nachádza socha baníka, čo nestihol odložiť lampáš a zo samopalom v druhej ruke išiel do SNP.

06.jpg

 

Hneď vedľa námestia na kopci dominuje veľký kostol, do ktorého sa ide zakrytými dlhými strmými drevenými schodami. Chudák, kto chce ešte ísť na poslednú omšu, tak ho šľak trafí v pol schodoch. Kostol z roku 1254 je za to pekný, poobzerali sme si ho zvonku aj s príslušnými starými budovami, dnu sme sa však nedostali. Vnútro som si pozrel až doma na internete. Boli tam aj slnečné hodiny ale nešli, lebo slnko nesvietilo.

 

02.jpg

03.jpg

04.jpg

05.jpg

Potom sme už konečne vydali na okružnú cestu po baníckych chodníčkoch. Hneď za námestím je Cisárska štôlňa.

07.jpg

08.jpg

My sme sa však nezdržali ani 5 minút, lebo ďalej boli mreže. Ale čo tam budeme popod zem, keď hore je tiež čo pozerať. Nádherné chalupy, potôčiky, studničky či lesné cestičky až hore k haldám skál. Pre nás neobvykle veľa jedlí či fialiek.

09.jpg

10.jpg

11.jpg

12.jpg

13.jpg

14.jpg

15.jpg

16.jpg

17.jpg

18.jpg

19.jpg

Zhora sme si užili pekné výhľady, obzreli si pozostatky starých baní, štôlní a šácht, ktoré tu fungovali až do roku 1888. Dolovala sa tu prevažne medená ruda, sem tam sa objavilo aj striebro. Zaujímavá bola metóda tzv. cementovania, keď sa železné plechy ponorili do vody pretekajúcej banskými šachtami a na ich povrchu sa vytvorila vrstva medi. Takto sa vyrábali poháre, či kotlíky.

24.jpg

20.jpg

21.jpg

22.jpg

23.jpg

Keby sme boli vedeli vezmeme si aj loptu, lebo na šachte Ludovíka je aj futbalové ihrisko. Len neviem, čo robia, keď im lopta spadne do 440 m hĺbky.

25.jpg

 

Svoju okružnú cestu končíme opäť na námestí, kde netrpezlivo čakáme na celú hodinu, keď sa otvorí miestna atrakcia - Banský orloj.

26.jpg

 

Nuž pekný to bol výletík a naozaj je tu čo pozerať. Jediné, čo sa mi nepáčilo boli pavučiny elektrických drôtov čo ozaj nesvedčia týmto starým domom a bolo by ich treba skryť niekde pod zem. Však s rytím tu majú dlhoročné skúsenosti. Takto by ozaj mal po príchode do tejto obce človek pocit, že cestuje v čase.

27.jpg

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Po kríze pokračujeme

Trauma Dankovi ale prospeje, viac bude počítať vlastné limity a „žetóny“, ktorými disponuje.


Už ste čítali?