Zimný Šíp.

Autor: Milan Removčík | 16.12.2014 o 15:22 | Karma článku: 8,15 | Prečítané:  910x

       Nikdy ma zimná turistika zvlášť nelákala a zdalo sa mi, že lepšie je sedieť doma pri peci. Začalo to asi tým, že sme sa presťahovali do paneláka a pri radiátore to už nebolo ono. Tak som predsa len sem-tam, keď bolo pekne, vybehol na nejaký blízky kopec, zohriať sa trochu na slnku. Ďaleko som však nešiel, lebo topánky mi vždy nejak premokli. Najhoršie je, potom ísť späť domov so zmrznutými nohami.

V posledných rokoch sú však zimy miernejšie a tak sa dá, vydať sa aj v decembri na neskorojesennú prechádzku. Aj v nedeľu, keď horela tretia adventná sviečka, žiadny sneh z okna nebolo vidno. Iba kdesi na najvyšších vrcholcoch sa leskol pri zapadajúcom mesiaci. V pláne bol Šíp a ten nie je až taký vysoký, tak nebolo čoho sa obávať.

Z druhej strany za Chočom už vychádzalo slnko, čo veštilo, že možno bude aj pekne.

Na stanici nás bolo 13, aj s bezdomovcom, čo objímal prázdnu fľašu od Milenky. Schovali im aj lavičky, tak spia na zemi.

 

Bolo treba zase zacestovať do Kraľovian, to je taká, mierne povedané, ošumelá stanica, že len rýchlo vyjsť vonku a obzerať sa radšej po kopcoch. Ten skalnatý vľavo, to je práve on.

Odtiaľto však značka nevedie, no prezradím jedno tajomstvo, je označená bielymi srdiečkami. Treba sa len nenápadne prešuchnúť po železničnom moste, lebo ten pre peších v Dierovej zavreli a tak by sme sa na Liptov ani nedostali.

Krásnym bukovým lesom sa dostaneme na križovatku lesných ciest. Treba si vybrať tú najhoršiu, ako v rozprávke. Je to stredná cesta a zavedie nás do osady  Podšíp.Kto nestihol v lete, môže si ešte teraz nazbierať huby do kapustnice.

Kopa – tam sme boli minule, keď pršalo.

Žobrák

 

V osade Podšíp nás vítajú zasnežené drevené chalúpky, no niet tu ani živej duše. Chalupári tu prebývajú väčšinou len v lete. Hlavne tu chýba Lacko Chorvát, ktorý sa zaslúžil aj o vybudovanie nového chodníka.

V pozadí Stoh.

 

Ideme teda týmto chodníkom, keď už ho vybudoval, aj keď poniektorí stále ešte využívajú starú cestu skalami. Spočiatku sa ide mierne do kopca a čím ďalej, tým strmšie. Pamätám si že sa tam v lete ľudia šmýkali ako kamióny na snehu s letnými pneumatikami a tak som čakal, čo bude v zime. Kupodivu sa išlo lepšie, lebo sneh bol trochu primrznutý.

Po absolvovaní tohoto chodníka už vôbec netreba chodiť do sauny, človek sa spotí zadarmo. Svoj podieľ má na tom aj skoro zbytočná zimná bunda ale aj počasie, ktoré sa mení k lepšiemu. Kto to mohol vedieť. Teraz si môžeme vychutnať Šíp a okolie v plnej kráse.

 

Vo Fatre už obloha zmodrela, v ceste sa objavil ďalší hríb, tentoraz kamenný.

Po vyše dvoch hodinách prichádzame na západný vrchol s krížom. Vďaka slnečnému počasiu je tu veľmi príjemne a výhľad máme tiež vynikajúci. Choč, Ďumbier, Rakytov a ďalšie nespočetné kopce.

Ďumbier

 

Stankovany a Váh

 

Roháče

 

Nízke Tatry

Toto však nie je ešte všetko. Čaká nás prechod skalným mestom na druhý, východný vrchol, kde sa nám otvoria pohľady na Malú Fatru.

Mních

 

Brána

 

Výhľad až do Polska

 

Najkrajšie sa dnes vyfarbil Stoh.

 

Rozsutec

 

Lysica

vpravo Osnica

Malá Fatra

chrbát Šípu

Tento kopec bol už tak ďaleko na poľských hraniciach, že ani neviem, čo to je. Za ním vpravo je ešte jeden s vysielačom ale to už je na hranici viditeľnosti.

Poludňový grúň

 

Chleb a Hromové

 

Rakytov

Choč

Západné Tatry, úplne vpravo vykúka Kriváň

Rovná skala s jaskyňou

Neviem prečo turisti sú zvyčajne v červenom, ale ja si to vysvetľujem tým, že aby ich nezastrelili poľovníci.

Martinské hole

Tu stretávame ďalšie dve turistky, tie však idú tak rýchlo, že ich dobehneme len keď idú oproti.

Pomaly sa zberáme do doliny, aby sme všetko nevypozerali. Málokto by uveril, čo všetko vidno z 1170 m vysokého kopca. Ešte cestou do Žaškova natrafíme na skalu s podivným menom – Hrubý Janko. Je tu toho viac ale zbytok necháme na leto, lebo o jednej nám ide autobus, ktorý len tak-tak stíhame. Celkový čas aj s oddychmi  4h, 10 min. To aby nám nestihli namoknúť topánky.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Po kríze pokračujeme

Trauma Dankovi ale prospeje, viac bude počítať vlastné limity a „žetóny“, ktorými disponuje.


Už ste čítali?