Jarná invázia ľudí na Šípe.

Autor: Milan Removčík | 1.5.2015 o 22:32 | Karma článku: 6,04 | Prečítané:  854x

           Pekné počasie tohto roku prilákalo na tradičný výstup na Šíp množstvo ľudí. Jedna skupina išla z Kraľovian, druhý dav zase od Žaškova. Mal som pocit, že v dedine nezostal nikto doma. K nim sa pridali ešte ďalší zo Stankovian aj s turistami z poľskej Limanovej. Počet si netrúfam odhadnúť, no chodníkmi skalnatého kopca prešlo v ten deň možno tisíc nôh.

V Kraľovanoch.

 

Cieľ rovno pred nami.

 

Ako som už nedávno spomínal, pre zatvorenú lavicu cez Oravu v Dierovej prevzali východisko Kraľovany. Treba ísť len rovno za nosom a sledovať cieľ. Až do osady Podšíp značka nie je.

 

Križovatka zvážnic.

 

Tí čo nestihli spotrebovať zimný tuk, sa riadne zapotili.

 

Čochvíľa sa z lesa vytrčil Stoh, ktorý má v žľabe zvláštne postavy vytvorené z kosodreviny. Nevedno, či je to dielo prírody alebo sadzačov stromkov. Ako by to boli duchovia ľudí, čo tam zahynuli.

Netrvalo dlho a už sa nám otvára lúka s osadou Podšíp a neodmysliteľným Šípom s množstvom skalných výbežkov. Pribudla aj tabuľa s týmto nápisom:

„Osada bola spomínaná v roku 1803, v ťažkých podmienkach to žilo 8-10 rodín. Osídlená bola do polovice 50-tych rokov 20. storočia. Známe rodiny, ktoré tu žili: Martiš Ján, Škuta Štefan – Matejov, Škuta Ondrej – Delaj, Škuta Jozef – Šedivý, Chorvát Alojz – Datek, Chorvát Jozef – Šimo.“

Či už žili tak či onak, dnes im toto miesto iba závidíme.

No musíme opustiť toto magické miesto, lebo nás čakajú ešte viaceré vrcholy, Šíp ho totiž nemá len jeden.

 

Kraľovany.

Kopa.

 

Malá Fatra ešte so snehom.

Tento výhľad je už z prvého vrcholu a to západného, na ktorom stojí kríž. Dolu sú Stankovany a v pozadí Veľká Fatra. Treba sa pozerať aj pod nohy, aby sme nepošliapali vzácne kvety. Poniklec je tento rok práve v plnom kvete. Na druhý deň som počul, že poliaci si z neho natrhali kyticu.

Poniklec veľkokvetý.

Prvosienka holá.

Čierny kameň a Ploská

Stankovany.

 

Vrchol pripomínal skôr mravenisko a miesto vtáčieho spevu bolo počuť spev ľudí v doprovode  žaškovského heligónkára. Každý dostal pamätnú kartičku a k tomu nejaký ten štamprlík.

 

Rozsutec

Choč.

 

Hrebeň Šípu

 

Na východnom vrchole.

 

Rovná skala. Takýchto skalných útvarov je na Šípe niekoľko, tento rok nás zaviedol znalec miestnych chodníkov na vyhliadku nad Žaškovom, ktorá ozaj stála za to.

Žaškov, v pozadí Roháče a Choč.

 

Párnické jazerá a bývalá OFZ, v pozadí Kubínska hoľa.

 

Žaškovský Šíp z mosta.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Po kríze pokračujeme

Trauma Dankovi ale prospeje, viac bude počítať vlastné limity a „žetóny“, ktorými disponuje.


Už ste čítali?