Z Liptova na Oravu cez Baníkov.

Autor: Milan Removčík | 19.9.2015 o 19:07 | Karma článku: 7,49 | Prečítané:  603x

      Za čias starých furmanov každý hľadal najschodnejšiu cestu dolinami cez horské masívy, no ja som sa naopak vybral s kubínskymi turistami cestou najstrmšou, priamo cez najvyšší vrchol Oravy.

     V kalendári svietila trinástka a začalo to tým, že ráno sa pre aktualizáciu systému nedali posielať SMS správy a preto sa nedalo uzavrieť ani poistenie cez SMS. Dúfal som len, že iná smola nás už v ten deň nepostihne. Východiskom bola obec Jalovec pri Liptovskom Mikuláši. Keď nás autobus vysadil pri nejakej drevenej zvonici, museli sme sa orientovať len podľa kopcov, žiadny smerovník tam nebol. Neskôr sa objavila žltá značka, potom bolo treba preskočiť potok a prejsť cez akési pionierske a skautské tábory. Celý úsek až po ústie Jaloveckej doliny mi pripadal ako hra na hľadanie značky už v spomínaných detských táboroch.

Tu už  sa konečne dostávame k normálnemu značeniu a pokračujeme úzkou dolinou popri potoku, ktorá na rozdiel od iných nemá cestu, kde by sa dalo ísť čo len na bicykli.

Horec luskáčovitý

 

Jalovecká hora

Na konci Jaloveckej doliny odbočujeme do ďalšej, zvanej Parichvost. Je smutne známa tým, že tu zahynul v r. 1995 v deň svojich menín Josef Vavroušek so svojou dcérou. Toto miesto je dosť málo navštevované a okrem dvoch poľovníkov sme tu nestretli nikoho. Aj keď nás obklopuje pekná nenarušená príroda, je trochu škoda, že polovicu krásneho slnečného dňa strávime v tieni lesa. No po dvoch hodinách chôdze sa otvárajú prvé výhľady na končiare Roháčov a zdajú sa oveľa vyššie, než je skutočnosť.

Aj keď tento rok je chudobný na huby, objavila sa takáto krásavica. Naproti tomu tu je veľa brusníc, tie tu však asi nikto nezbiera.

Mních a Babky.

Nikdy by ma nenapadlo, čo dokáže znepríjemniť cestu nahor. Je to vrbica úzkolistá, zvaná ivanov čaj, z ktorej páperie sa tisne rovno do nosa.

Osvieženie v potoku. Vody je tu dostatok až tesne k vrcholu a vôbec ju netreba niesť v plastových fľašiach. No pre istotu som zo zvyku nejakú zobral.

Závraty.

Pohľad späť do doliny, v diaľke sa objavil aj Choč.

Príslop

Pohľad na Liptov.

S pribúdajúcou výškou je chodník čoraz strmší a celá trasa je náročnosťou podobná výstupu na Kriváň.

V diaľke Rozsutec.

Ešte aj v takejto výške sa dá nabrať voda.

 

Liptovská Mara.

Hrubá kopa.

Spálená.

Pachoľa.

Oravská priehrada.

Sivý vrch.

Osobitá.

Na vrchole Baníkova.

Gievont.

Kriváň.

 

Pozostatky z pyramídy, ktorá stála na vrchole. Takto to vypadalo v roku 1976.

Ostrý roháč a Plačlivô.

Baranec.

Volovec so 4.plesom.

Kvôli časovej tiesni som musel cestou dolu, kde sa dalo bežať, lebo autobus nepočká. Celkove mi to trvalo 7 hodín, z toho 5 hore a 2 dolu. Padol aj taký návrh, že nabudúce pôjdeme jedným autom na Liptov a druhým na Oravu a na vrchole si vymeníme kľúče.

Tri kopy.

Roháčsky vodopád.

Oproti Liptovu bolo na oravskej strane ľudí ako na jarmoku a počet áut sa rovnal počtu stromov.

V Podbieli sa drevená architektúra stále čoraz viac vynovuje.

Pekný deň je za nami.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Exminister Janušek, ktorého súdia za nástenku, dohliada v Žiline na transparentnosť

Hlavní aktéri nástenkového tendra dnes žijú bežným životom. Napriek obžalobe a hrozbe dlhoročného trestu má byť jeden z nich prvkom verejnej kontroly.

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

TECH

NASA oznámila obrovský objav, prečo sú vedci takí nadšení

Veď je to „len“ ďalšia hviezdna sústava.


Už ste čítali?