Lysica.

Autor: Milan Removčík | 15.11.2015 o 19:29 | Karma článku: 4,82 | Prečítané:  755x

      Tentoraz sa nejedná o líšku po rusky, ale o kopec, ktorý by podľa názvu mal byť lysý, no je zarastený ako starý traper Joe, na počesť ktorého sa tam koná každý rok výstup.

Pozerám sa naň z okna a vadí mi na ňom len jedna vec. Zakrýva  totiž Rozsutec. Musím teda vyliezť aspoň raz za rok hore, aby som ho uvidel.

V mrazivom jesennom ráne sa nás stretla slušná partia, zložená okrem členov klubu oravských turistov aj z obyvateľov Istebného.

Mráz netrval dlho a už pod Lysicou vyzliekame bundy. V zápätí sa púšťame neznačkovaným chodníkom do kopca, ktorý je čoraz strmší.

Zastavíme sa pri zrkadle, kde si urobíme netradičnú selfku. Odtiaľto je to už len asi 10 minút k útulni.

Na symbolickom hrobe Jozefa Kalaša, tí čo nezabudli zobrať, zapaľujú sviečky, však práve na tento deň pripadli dušičky.

Dlho sa tu nezdržíme, lebo nám zostáva už len kúsok cesty na vrchol, odkiaľ konečne uvidíme Rozsutec. Samozrejme aj iné kopce Malej Fatry.

Stoh.

Malý Rozsutec.

 

Na Veľkom Rozsutci vidno aj ľudí, ako sa fotia pri kríži. Len treba mať ďalekohľad alebo dlhý objektív na aparáte. Z čistinky na južnej strane sa zase otvára výhľad na Choč, za ním Kráľovu hoľu a nespočetné kopce Veľkej Fatry.

Kráľova hoľa vzdialená asi 75 km.

Škoda by bolo v taký pekný deň vrátiť sa na obed domov a tak sme sa štyria odtrhli od davu a pokračujeme hrebeňom Lysice. Chodník tu žiadny vychodený nie je a naviac sa tu objavujú nejaké strašidlá. V noci by som tadiaľto nešiel. Sem-tam vidno pomedzi stromy Roháče a Kubín.

Dolný Kubín.

Roháče.

Zo sedla už nepokračujeme na Hrčovu kečku ako vlani, lebo teraz ideme opačným smerom a nahor je to poriadne strmo. Radšej sa pustíme cez rúbanisko na lesnú cestu. Vľavo vidno Kubínsku hoľu aj s novým meteo radarom.

Na križovatke stretávame osamelého cyklistu a dáva nám za pravdu, že lepšie je „skrátiť“ si to cez hrebeň Čierneho vrchu. Nech si trochu zalezieme aj po skalách.

Na vrchole je aj kniha, v ktorej je väčšina záznamov od Kalaša mladšieho. Dolu sa už kľukatí pekne upravený chodník pomedzi skalné výčnelky.

Cestou sa vrátime do Istebného a tentoraz nejdeme do kostola ale do krčmy.

Cestovný poriadok na stanici je tri metre za plotom a neprečítam ho ani s okuliarmi, ani bez nich. Jediná možnosť je, vyfotiť ho a zväčšiť na displeji. Ale vyzdobený je pekne. Takže dovidenia o rok.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Po kríze pokračujeme

Trauma Dankovi ale prospeje, viac bude počítať vlastné limity a „žetóny“, ktorými disponuje.


Už ste čítali?