Ferrata – turčiansky Slovenský raj.

Autor: Milan Removčík | 16.6.2016 o 8:17 | Karma článku: 11,37 | Prečítané:  5023x

      Pred dvoma rokmi som si bol preliezť novootvorenú ferratu pri Martine, no medzičasom bola sprístupnená celá roklina Pivovarského potoka. Padlo mi teda vhod si to zopakovať kompletne.

     Niekde na internete bolo písané, že roklinu tvorí najstaršia hornina na zemi, amfibolit. Martinské hole boli teda stvorené ako prvé, potom to ostatné. Niekedy tam tieto skaly aj niekto doloval, o čom svedčia pozostatky koľajníc a strojov. Prvý úsek cesty skôr pripomína obyčajný chodník okolo potoka s niekoľkými mostíkmi a malými vodopádmi. Zaberie vyše hodiny času, kým sa dostaneme k samotnej ferrate.

Pri vstupe do rokliny si môžeme prečítať niekoľko informácii o trase a istení na nej. Je na každom, aby zvážil svoje schopnosti, pretože cesta späť nie je možná, je totiž jednosmerná. S bicyklom sa treba radšej vrátiť.

Iskerník platanolistý

Mesačnica trváca, zatiaľ som ju videl rásť len tam, kde sú vodopády.

Toto mi chýba doma na záhrade.

Tu sa môžeme rozhodnúť, či pôjdeme vľavo ľahšou cestou alebo vpravo ťažšou. Ja som minule išiel vpravo, lenže vtedy pršalo a tak tadiaľ idem znovu, tentoraz za slnka. Tú druhú si nechám v rezerve. V podstate ťažký je len jeden úsek cez najvyšší vodopád, kde sa v hornej časti dostaneme trochu do previsu a mnohí sa toho zľaknú. Pre iných je to ten pravý adrenalín. Ak tam zostanete visieť, máte naporúdzi telefónne číslo.

Nakoniec sa obe trasy stretnú pod krížom, kde sa môžeme v kľude najesť a poďakovať anjelom strážnym. Tento rok sme pokračovali do Vrútok po asfaltke, z čoho mnohí nadšení neboli. No ale boli sme doma skôr.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kažimír prezidentovi Kiskovi odporučil vzdať sa daňového tajomstva.

Kiskovi sa do vysvetľovania financovania kampane nechce, mimovládky by čakali viac.

DOMOV

Ľudí “na konci sveta“ župan v Prešove nezaujíma

Ľudí v Prešovskom samosprávnom kraji trápia cesty a nezamestnanosť.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?